• zeyneleroglu@hotmail.com
  • 05335942577

Nazar Nedir?

Nazar Nedir?
  • Son Güncellenme: 22/01/2022

Kem göz, kötü bakış ve nazar olarak bilinen manevi güç geçmişten beri insanların kabul ettiği bir durumdur. Bazı kesimlerce batıl inanç olarak görülen "nazar" bir kısım insan için ise kötü enerjinin, negatif enerjinin kaynağı olarak görülen bir durumdur. Bu içeriğimizde nazar nedir ve nasıl çıkartılır? sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak vermek istiyoruz.

Nazar kelimesinin sözlük anlamı bir şeye bakma, görme ve beğenme olarak tanımlanır. Türkçede tam olarak karşılığı ise beğenilen bir şeye kıskançlık ve haset olarak bakma ve negatif enerji ile onu olumsuz etkileme olarak nitelendirilir. Halk arasında "göz" olarak da bilinen nazar için "göz değmiş" şeklinde ifade edilir. Nazar inancı Araplarda, Türkler hatta milattan önce 4000 senesine kadar dayanan bir düşünce ürünüdür.

İslamiyette Nazar

Nazar vardır ve inancımıza göre ayetler üzerinden de ortaya konan bir durumdur. İnanılmaması gereken nazar yerine onu nasıl vücuttan çıkaracağınız olur. Nazarın ne olduğunu anlatarak, nazar değmesi durumunda neler yapabileceğinizi hemen anlatalım.

Nazar değmesi, şeytani bir bakış şeklinde gösterilir. Nazar, insanın kendi kendine bulaştırması şeklinde bile ortaya çıkabilir. Örneğin çok güzel yüzüm var dedikten 2 saat sonra yüzünüzde bir sivilce çıkabilir. Bu nazar şeytani bir nazar olarak görülmemelidir. Ancak bazı nazarlar insanda çok yüksek etki oluşturur. Örneğin, sınavlarda çok başarılı olan kişiler nazar yüzünden başarısız hale gelebilir.

Nazar Nasıl Ortaya Çıkar?

Aşırı imrenen gözleri uzun süre size bakarsa nazara maruz kalmış olma olasılığınız var. Bunun içinde genelde çok nazar olanlar mavi boncuk dediğimiz nazar boncuğu takarak atlatabilir. Nazar boncuğu, batıl bir inanış olarak da değerlendirilebilir. Ancak nazar değme anında gözdeki yansımanın bu boncuk üzerine gelip kırılmasından dolayı nazar boncuğunun nazarı önleyici bir etmeni olduğu din alimleri tarafından da kabul edilen bir durum oluyor.

Nazar, genellikle renkli kişilerin bakışları üzerinden yoğun olarak değebilir. Bunun nedeni; Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki insanların çoğunun gözleri mavidir ve bu bölgelerde nazar da çok yaygındır. Uzak Doğu bölgesinde ise nazar çok azdır ve burada renkli gözlü insan da azdır.

Nazar hakkında daha fazla bilgi için nazar belirtileri makalemizi inceleyin.Son Yazılar:

Cevaplar (0)
Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Cevaplanıyor...
user-image
İsim
yorum